You are what you eat…I can agree with that today, UGH!

You are what you eat, and they are not kidding! I feel horrible, but on my way out of this food coma!

I would add a cool image here but am not on my computer so it will be a plane Jane post for today!

I have been on a 3 day excursion with my awesome friend Heidi and it is not that we have eaten bad for those 3 days but I have not eaten like I usually do and it is now taking it’s toll!

I have kept doing my Shakeology for breakfast or lunch but had some movie popcorn yesterday and Mexican for dinner and pumpkin pie late. OMG I felt like a bloated elephant when I woke up this morning. It did not stop there. Continue reading

40 total views, no views today

Had to break into my house!

I was rushing out the door to get my daughter to dance and we had 40 minutes to drive 25 minutes so we were going to be early. We are never earl so i was happy we did not have to rush. I had the keys on the arm of the sofa and was taking things to the car…including the kids.

We all walked out the door and I locked it and closed it and, BAM, my keys were in the house on the sofa. Oh my hell! I dumped my purse and the extra key was not in there. I checked every window and they were all locked. I checked all doors and they were locked.

We have never given anyone an extra key and my landlord lives 45 minutes away and is out of town weekly. My husband was halfway to Cleveland so he was it least 90 minutes away…I was screwed.

I did have the garage door opening in my car so I opened it and found these tools and this is how I go into the house. Continue reading

466 total views, no views today

Leading by example…aren’t they cute?!

When it comes to leading a healthy life and having your kids lead a healthy life, it all comes down to one thing really…example!

I used to wait until my kids went to bed or school to workout and the last few weeks I have been working out while they are awake and home. See what happens when I do that…I get workout buddies, and how cute are they?

This is what else I have noticed since I have started working out with them at home. Continue reading

36 total views, no views today

Working out after InterStim Surgery

I had InterStim- aka Sacral nerve Stimulation done in December 2010. I was on my weight loss journey prior to the surgery and was worried I would not be able to workout like I did before the surgery. Come to find out, I was able to workout with it. i created a YouTube about it as I want to share with those searching for answers prior to their InterStim trial. If you know anyone that is thinking about InterStim I hope you will share my video with them.

Here it is!

32 total views, no views today

$200 Christmas Shopping Spree Extravaganza

Welcome to the $200 Christmas Shopping Spree Extravaganza! I have teamed up with a group of bloggers to offer you an amazing giveaway prize — the winner will receive TWO gift cards (1) $100 Amazon Gift Card for all your online Christmas shopping and (1) $100 Gift Card of your choice to use at your favorite store! Winner will be chosen by random.org.

This giveaway is also a friendly competition between all the sponsoring bloggers, please make sure to follow this very important step:

In the first Rafflecopter entry, you’ll be asked to give the name of the blog that referred you — please enter BTRBB.COM in the Extra Info box. The blogger who refers the most people to this giveaway will win a special gift card prize too, so thanks for your help!

The rest of the entries are easy entries where you will follow each of us on Facebook and Twitter for one entry each. Giveaway starts 10/26 at 12:00 am EST and ends 11/8 at 11:59 pm EST. This giveaway is open worldwide. Continue reading

271 total views, no views today

College books can cost a fortune, so why not rent and save 90%?!

 

 

College, college, college!

College is a fun time, there’s ups and downs, stresses and parties, drama and friends, so many decisions, etc..

But, college is also a pain, for a couple of reasons. One of these reasons is: the cost. You have tuition, fees, rent, etc…Then when you think you have everything paid for; there is one more expense that hits you in the head… TEXTBOOKS!

It’s never fun to have to put out $500+ for books that you will only use for one semester and then you can try to sell them back for $5 each, or they just sit on the bookshelf and collect dust your whole life.

So now, there is a better way! Companies have come up with a way to rent textbooks so you only have to pay a fraction of the cost! Continue reading

176 total views, 1 views today

Want to transform your body in 90-days with me?!

I am starting a 90 day FIT challenge and I am looking for 5 people that want to get healthy and transform their body in 90 days! Once I have 5, then the challenge is closed!

All you need to commit to the challenge is a Beachbody workout and Commitment!!!!

Serious inquiries only.

YouTube video showing results from the 90 Day Challenge:
http://www.youtube.com/watch?v=QCYAm7pm7m0&feature=player_profilepage

Message me for details. Don’t comment here, send me an e-mail.

Tawna-M.S. Nutrition
coachtawna@gmail.com

Quote: If you want to stay the same, do nothing, if you want to change, do something different! Author unknown

29 total views, no views today

$125 Christmas Toy Giveaway

Welcome to the $125 Christmas Toy Giveaway! Winner will receive a LEGO Ultimate Building Set ($24), Barbie Princess Playset ($40), KidKraft Metal Accessories Set ($24) and two Pillow Pets ($40) shipped directly to their home OR they can opt for a $125 Amazon gift card or Paypal cash. Winner will be chosen by random.org.

To enter, simply follow each of us via Google Friend Connect using the Rafflecopter form below! Giveaway starts 10/24 at 12:00 am EST and ends 11/6 at 11:59 pm EST. Continue reading

291 total views, no views today

It’s NOT an extra EXPENSE…rather a MEAL REPLACMENT!

I get this statment a lot…”wow Shakeology is too expensive for me.” Well I thought this too and then I did a break down on my grocery bills and here is how Shakeology actually saves me money EVERY month on food.

Hubby Pack lunch
Buy Fast lunch
Deli Turkey $1.16 This is when our grocery had it for 2 packs for $7, that’s on sale
Fruit $0.50
Bread $1.22 Whole grain bread @ $4.29 a loaf, he eats 2 sandwiches
Soda-always bought 2 for $2.00 $2.00
Yogurt $0.70 One
Condiments $0.25 mayo, mustard, lettuce, tomato, cheese etc.
Total $5.83 $6-7.00
Shakeology-$119 per bag on HD
$4.00 $4.00
Saves $1.83 $2-3.00
$1.83 x 20 (4 work weeks) $36.60
$2.00 x20 (fast food) $40.00
$3.00 x 20 ( fast food) $60.00
My savings monthly for lunch at home $25.00-rough
Total grocery savings for both $61.60
Total savings if fast food @$6 per day $76.60
Total savings if fast food @ $7 per day $86.60
So is Shakeology expensive?
Not so much anymore, when you break it down!

If you have a hard time reading his I apologize, I did it in excel as it was a lot easier to add together this way.

I have been getting this excuse/fear from a lot of people lately and I had figured out a couple months ago that my savings was about $56.72 and just went over to my local grocery and got new prices as groceries have gone up. Now we are saving over $60 a month and we have TWO Shakeology home directs. One for me and one for my hubby. Seriously! Groceries are getting ridiculous. Now this $4 is for the regular person that orders Shakeology at $119 a bag for 30 servings. Now I am a Beachbody preferred customer, which is very easy to become, so on home direct my shakes are only about $3 each so my monthly savings just went up as I am now on home direct as a preferred customer so with me and my hubby I get another $20 savings per month making our total savings:

$81.60 from packing hubby’s lunch

$96.60 from $6 fast food lunches

$106.60 from $7 fast food lunches

So now we are eating healthier, quitting the daily soda, and saving money. So it’s all a win win situation for us!

Note:

The meat and bread breakdown are for two sandwiches for the hubby. He was never satisfied with one. He eats a whole foot long when we go to subway. Even if he only ate one sandwich it is still a .35 cent savings per day. Added up to a week is $1.75 and for 4 weeks is a $7.00 savings. The benefit is far great then money, but we are saving! This is for the $4 shake so it is $27.00 savings if you are a preferred customer. Feel free to e-mail me and ask me how to become one at coachttawna@gmail.com

If you ever want to try a Shake, on me, I give samples away You just have to go to my website FitAfterBabies.com and visit the FREE shakeology tab and it will tell you how to send me your info! I waited a long time because I thought I could not afford it and now am kicking myself that I waited so long!

Have a great day!

If this is still not for you, that is OK, it’s not for everyone. Share it and let others decide if it’s right for them!

Tawna

http://myshakeology.com/esuite/home/ashley6988

50 total views, no views today